• Best Film

    The Legend of the Sleepy Hallway

    Melody Me

    Sweet Revenge

    The Usual Call List

    Valentine’s Day

  • Best Director

    Max Bouzinov and Chris O’Shea (Valentine’s Day)

    Nate Kingsbury (Melody Me)

    Julie Marshall (The Devil and W.H.S.)

    Mike Morrissey  (The Usual Call List)

    Kari O’Neil and Amy Stott (The Legend of the Sleepy Hallway)

  • Best Faculty Performance

    Phil Balkus (Sweet Revenge)

    Jeremey Blaustein (My Sessions with Dr. Robert McGee)

    Ed Connor (The Code)

    Joan Craib (The Usual Call List)

    Steve Imbusch (The Usual Call List)

    ChrisJean (The Legend of the Sleepy Hallway)

    Steve Ouellette (What Teachers Want)

    Jeff Szymanski (Valentine’s Day)

    Steve Waisgerber (Oh, Brother)

  • Best Performance in a Lead Role

    Geoff Herrmann (Melody Me)

    Russ Jones (The Usual Call List)

    Julie Marshall (The Devil and W.H.S.)

    Chris O’Shea (Valentine’s Day)

    Nick Sterne (Oh, Brother)

  • Best Performance in a Supporting Role

    Bob Buckley (Valentine’s Day)

    Chris Ellis (What Teachers Want)

    Nate Kingsbury (Melody Me)

    Matt Murphy (Sweet Revenge)

    Joanna Staley (Melody Me)

  • Best Screenplay

    Julie Marshall and Dan DiMattei (The Devil and W.H.S.)

    AmyStott and KariO’Neil (The Legend of the Sleepy Hallway)

    Cam Crown and Ryan Whittemore (Sweet Revenge)

    Mike Morrissey (The Usual Call List)

    Matt Romines (What Teachers Want)

  • Best Editing

    Bob Bunker and Justin Cotellessa (The Code)

    Mike Dedrick (The Usual Call List)

    Mark Gallivan (What Teachers Want)

    Chris Malarick (Requiem for a Bean)

    Kari O’Neil and Amy Stott (The Legend of the Sleepy Hallway)

  • Best Achievement in Music

    Erik Nelson (The Code)

    Ryan Campbell (The Devil and W.H.S.)

    Jenn Herrmann, Geoff Herrmann (Melody Me)

    Jeff Walker (Oh, Brother)

    Rich Murphy (Valentine’s Day)

5th Annual Nominations and Winners

5th Annual Nominations and Winners

  • Best Film

    The Legend of the Sleepy Hallway

    Melody Me

    Sweet Revenge

    The Usual Call List

    Valentine’s Day

  • Best Director

    Max Bouzinov and Chris O’Shea (Valentine’s Day)

    Nate Kingsbury (Melody Me)

    Julie Marshall (The Devil and W.H.S.)

    Mike Morrissey  (The Usual Call List)

    Kari O’Neil and Amy Stott (The Legend of the Sleepy Hallway)

  • Best Faculty Performance

    Phil Balkus (Sweet Revenge)

    Jeremey Blaustein (My Sessions with Dr. Robert McGee)

    Ed Connor (The Code)

    Joan Craib (The Usual Call List)

    Steve Imbusch (The Usual Call List)

    ChrisJean (The Legend of the Sleepy Hallway)

    Steve Ouellette (What Teachers Want)

    Jeff Szymanski (Valentine’s Day)

    Steve Waisgerber (Oh, Brother)

  • Best Performance in a Lead Role

    Geoff Herrmann (Melody Me)

    Russ Jones (The Usual Call List)

    Julie Marshall (The Devil and W.H.S.)

    Chris O’Shea (Valentine’s Day)

    Nick Sterne (Oh, Brother)

  • Best Performance in a Supporting Role

    Bob Buckley (Valentine’s Day)

    Chris Ellis (What Teachers Want)

    Nate Kingsbury (Melody Me)

    Matt Murphy (Sweet Revenge)

    Joanna Staley (Melody Me)

  • Best Screenplay

    Julie Marshall and Dan DiMattei (The Devil and W.H.S.)

    AmyStott and KariO’Neil (The Legend of the Sleepy Hallway)

    Cam Crown and Ryan Whittemore (Sweet Revenge)

    Mike Morrissey (The Usual Call List)

    Matt Romines (What Teachers Want)

  • Best Editing

    Bob Bunker and Justin Cotellessa (The Code)

    Mike Dedrick (The Usual Call List)

    Mark Gallivan (What Teachers Want)

    Chris Malarick (Requiem for a Bean)

    Kari O’Neil and Amy Stott (The Legend of the Sleepy Hallway)

  • Best Achievement in Music

    Erik Nelson (The Code)

    Ryan Campbell (The Devil and W.H.S.)

    Jenn Herrmann, Geoff Herrmann (Melody Me)

    Jeff Walker (Oh, Brother)

    Rich Murphy (Valentine’s Day)